Jana Eyrová | Charlotte Brönte

20. května 2015 v 8:29 | Anako |  četba / recenze
Po hodně, opravdu hodně dlouhé době, jsem se rozhodla napsat recenzi na knížku. Upřímně, mám rozečteno opravdu mnoho knih, ale ani jedna není dočtená. Proč? Protože je Anako strašně líná je dočíst. Ale poslední dobou na netu narážím jenom na recenze o Hunger games, Divergenci, apod... ano, také jsem tyto knihy, dokonce celé série, četla, ale díky recenzím a špatným filmům mě omrzeli. Proto jsem se rozhodla napsat recenzi na docela starou knihu. I přesto si myslím, že kniha plno čtenářů zaujme a rádi si jí přečtou. :)


Název: Jana Eyrová (v originále: Jane Eyre)
Autor: Charlotte Brönteová
Žánr: literatura světová, román
Počet stran: 454
Země původu: Anglie
Rok vydání: 1847 (na obrázku 2006)

Příběh:
Malá Jana je sirotek, žijící u své tety paní Reedové. Teta malou Janu neustále uráží, nutí k poslušnosti a neustále srovnává se svými třemi dětmi. Jednou se Jana vzbouří a teta se jí proto rozhodne umístit do Lowoodského ústavu. Jana zůstává v ústavu osm let z toho dva roky jako učitelka. Časem jí to ale omrzí a ona se dostane jako chůva a učitelka do domu Thornfield. Má se tam postarat o francouzké děvče Adélku, se kterou se velice rychle sblíží. Pán domu je však celou tu dobu pryč, takže Jana ho zatím neměla šanci poznat. Když se však vydává do vzdálenějšího města, narazí na pána, o kterém se později dozví, že je to pan Rochester, pán Thornfieldu. Jana se do pana Rochestera zamiluje i přes velký věkový rozdíl (Janě je osmnáct let, zatímco panu Rochesterovi okolo čtyřiceti). Pan Rochester její city obětuje a požádá jí o ruku. Jana přijímá, ale když se u oltáře dozví, že je pan Rochester ženatý s jinou ženou, všechno se komplikuje...

Moje dojmy:
Knížka Jana Eyrová je mojí doposud nejoblíbenější knížkou i když poslední dobou ujíždím na mainstreamovkách tipu John Green. Osobně mi přijde divné, když čtenář nemá ve své knihovně alespoň jednu knihu od jedné ze sester Brönteových. Přece jenom, je to klasická literatura. Ale zpět k hodnocení knihy. Poslední dobou je to samá upíří romance viz. Stmívání, Upíří deníky. A tyto knihy se řadí do romantických. Nebudu tady psát, že jsem Stmívání nikdy v ruce nedržela, ba naopak, mám tu knihu celkem ráda. Ale Jana Eyrová je, pro mě, romantická. Jana není nejkrásnější, pan Rochester není nejmladší, ale i přesto se do sebe zamilovali. A ten úžasný "styl" namlouvání! Jak se jí dvořil! Něco naprosto odlišného, než je dneska běžné. Myslím, že právě proto se mi kniha tak líbila. A i kdyby jste pořád váhali v její přečtení, můžu vám zaručit, že zaujmete češtináře, pokud jí dáte do čtenářského deníku. A myslím, že i u maturity se bude celkem hodit.
Moje hodnocení je tedy určitě kladné. Já mám vydání knihy z roku 2006 (viz. obrázek) a i z přebalu jsem naprosto unešená. Takže moje hodnocení je 10/10.
Přeji všem příjemné čtení!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Černobílá Kate Černobílá | Web | 20. května 2015 v 16:27 | Reagovat

Právě jsi mě donutila si to přečíst :) Navíc máš pravdu, bude se to hodit u maturity. Je pěkné mít už k maturitě načteno roky předem...
Ačkoli, pro mě osobně nejsou romantické knížky mým šálkem kávy. Také jsem si, když mi bylo jedenáct let, prošla rozsáhlou upíří vlnou, hltala jsem stereotypní "romantickou" pseudo-literaturu, což ve mě zanechalo negativní postoj ke většině romantických knížek, nejen upírských. Ale ohledně klasické romantické literatury tyhle předsudky nemám, jen se strašně bojím slepičkovských hrdinek. Je tahle knížka ten případ?

2 Anako Anako | E-mail | Web | 20. května 2015 v 16:52 | Reagovat

[1]: Já mám ráda Stmívání jen protože se mi moc líbí ten nápad. Ale upíří knížky jsou pro mě už taky "nepohodlné".
Jinak, Jana Eyrová tenhle tip dívky není. Ba naopak! Je celkem hodně nedůvěřivá.
Ať se ti knížka líbí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama